Forum Stare Forum Rzeczypospolitej Eskwilińskiej Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Stare Forum Rzeczypospolitej Eskwilińskiej
nowa strona i forum: www.eskwilinia.tnb.pl
 USTAWA KODEKS POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Aureliusz Łuczak
Administracja państwowa



Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 1355 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
PostWysłany: Pon 15:02, 31 Maj 2010 Powrót do góry

KPRE/09/10
USTAWA
Z DNIA 29 MAJA 2010 ROKU
KODEKS POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO

Lex Khadilia de actiones et cognitione

Artykuł 1.
§. 1 Stronami w procesie są powód i oskarżony.
§. 2 Powód jest to osoba fizyczna lub prawna która domaga domaga się swoich ochrony procesowej swych praw w skardze złożonej przez retora.
§. 3 Oskarżony jest to osoba fizyczna lub prawna która oskarżana jest przez powoda o naruszenie jego praw lub wolności.

Artykuł 2.
Strony są reprezentowane w sądzie przez retorów.

Artykuł 3.
Uprawniona do złożenia skargi sądowej jest każda osoba fizyczna i każda osoba prawna której prawa lub wolności zostały naruszone.

Artykuł 4.
1. Skarga składana jest do właściwego sądu przez retora. Skarga powinna zawierać precyzyjnie wyrażone roszczenia powoda wobec pozwanego wraz z podstawą prawną.
2. Składający skargę jest zobowiązany do wniesienia opłaty w wysokości 5% żądanej w pozwie kwoty lub 50@ jeśli skarga nie dotyczy spraw majątkowych.

Artykuł 5.
§. 1 Retorzy są wyłącznymi przedstawicielami strony i tylko oni i sędzia lub sędziowie prowadzący sprawę mają prawo głosu w sali rozpraw, chyba, że sędzia lub sędziowie prowadzący sprawę dopuszczą do głosu osobe trzecią.
§. 2 Tytuł retora obowiązuje tylko w jednym konkretnym postępowaniu i wraz z jego zakonczeniem wygasa.
§. 3 Retorem może być każda osoba fizyczna, również same strony.
§. 4 Za retora powoda uważa się osobę ktora złożyła skargę do sądu. Oskarżony przed wyznaczonym dniem rozprawy dostarcza do właściwego sądu deklarację o wyznaczeniu retora która w jasny sposób stwierdza kto będzie upoważniony do reprezentowania strony.
§. 5 Nie można przenosić w trakcie rozprawy tytułu retora na inną osobę. Jest to jednak możliwe przed dniem rozprawy. W tym celu należy złożyć do właściwego sądu deklaracje o przeniesieniu tytułu retora. Deklaracja powinna jasno stwierdzać z jakiej osoby fizycznej na jaką osobę fizyczną tytuł retora jest przenoszony.

Artykuł 6.
§. 1 Postępowanie sądowe prowadzone jest przez jednego sędziego, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§. 2 W razie prowadzenia rozprawy przez więcej niż jednego sędziego, przepisy Kodeksu Postępowania Sądowego stosuje się odpowiednia, chyba, że ustawa przewiduje szczególny tryb prowadzenia postepowania sądowego.

Artykuł 7.
§. 1 Po dostarczeniu do sądu skargi sędzia ma siedem dni na zapoznanie się ze sprawą i wyznaczenia terminu rozprawy.
§. 2 Termin powinien zostać wyznaczony po konsultacji w sprawie dogodnego dnia z oskarżonym.

Artykuł 8.
§. 1 Rozprawa otwiera oficjalnie sędzia prowadzący sprawę. Następnia oddaje głos retorowi powoda. Po wystąpieniu retora powoda, głos oddawany jest retorowi oskarżonego. W dalszej kolejności przeprowadzane są dowody o ile retorzy w swych przemówieniach wyrazili chęć przeprowadzenia dowodu i dowód został dopuszony do przedstawienia.
§. 2 Strony mogą zgłosić dowolną ilość dowodów w sprawie.
§. 3 O dopuszczenie dowodu do przedstawienia decyduje sędzia prowadzący rozprawę wedle własnego uznania.

Artykuł 9.
Po przedstawieniu każdego dowodu retorzy mogą prosić sędziego o wygłoszenie komentarza. O dopuszczeniu do głosu decyduje sędzia według własnego uznania.

Artykuł 10.
Po rozpatrzeniu wszystkich dopuszczonych do przedstawienia dowodów retorowie mogą wygłosić mowę końcową, jako pierwszy mowę wygłasza retor powoda, a później retor oskarżonego. Następnie sędzia ogłasza wyrok.

Artykuł 11.
Rozprawa toczy się w ciągu jednego dnia, chyba, iż sędzia przedłuży ją ze względu na ilość dowodów dopuszczonych do przedstawienia, niezwykłą zawiłość sprawy lub inne ważne okoliczności które sędzia uzna dostatecznie ważne by rozprawę przedłużyć. Rozprawa nie może trwać jednak dłużej niż siedem dni.

Artykuł 12.
W razie wątpliwości co zasadności skargi powoda sprawa rozstrzygana jest na korzyść oskarżonego.

Artykuł 13.
Retorowie są zobowiązani do stawienia się w dniu rozprawy w sądzie i wygłoszenia mowy otwierającej rozprawę. W razie nie wygłoszenia mowy otwierającej rozprawę przez retora jednej ze stron sprawa rozpatrywana jest na korzyść strony która mowę wygłosiła. Wyrok taki jest nieprawomocny. Przysługuje od niego odwołanie. Odwołanie musi być złożone do właściwego sądu w ciągu 7 dni od wydania wyroku. Odwołanie powinno jasno podawać przyczynami niestawiennictwa. Jeżeli sędzia uzna powody za istotne wyznacza kolejny termin rozprawy, po konsultacji z oskarżonym. Jeśli odwołanie nie zostanie złożone w przewidzianym terminie wyrok się uprawomacnia.

Artykuł 14.
Od każdego wyroku sądu krajowego przysługuje apelacja do Sądu Najwyższego.

Artykuł 15.
Skarga apelacyjna powinna zawierać nowe istotne dla sprawy dowody. Sąd Najwyższy bada w postępowania nieprocesowym, niejawnym i jednosobowym zasadność skargi i orzeka o jej odrzuceniu lub wyznacza termin rozprawy apelacyjnej.

Artykuł 16.
Rozprawa apelacyjna kończy się wyrokiem podtrzymującym wyrok sądu krajowego lub oddającym sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd krajowy.

(-) Aureliusz Łuczak
Przewodniczący Rady Narodowej

(-) Adam Zygmunciak
Prezydent Rzeczypospolitej Eskwilińskiej


Ostatnio zmieniony przez Aureliusz Łuczak dnia Wto 12:35, 15 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie GMT